Poszerz kompetencje – studiuj po 30-stce!

„UNIWERSYTET II WIEKU” W UNIWERSYTECIE PEDAGOGICZNYM SZANSĄ NA ROZWÓJ

„Jesteśmy zachwyceni klimatem na basenie, pływaniem, instruktor jest WSPANIAŁY. Dziękujemy za tę możliwość!” (zachowano oryginalną pisownię) – taką entuzjastyczną opinię na temat zajęć prowadzonych w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w ramach projektu „Uniwersytet II Wieku” przesłała mailem jedna z uczestniczek. Ta wspaniała recenzja kursów organizowanych dla „studentów” będących w przedziale wiekowym 30-50 r.ż. nie jest odosobniona. Uśmiechnięci i entuzjastycznie nastawieni uczestnicy korzystają już z zajęć: „MS Excel – arkusze kalkulacyjne od podstaw do eksperckich umiejętnosci” oraz „Business English”.

 

Projekt pod nazwą „Uniwersytet II Wieku” jest finansowany ze środków z Unii Europejskiej i adresowany do osób zamieszkujących na terenie Polski, które w chwili przystąpienia do niego są w przedziale wiekowym 30–50 lat. Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie jest pierwszą krakowską uczelnią realizującą inicjatywę tego typu. Ogromne zainteresowanie uczestników i liczna rekrutacja wskazuje, że nasza koncepcja wdrożenia pakietu darmowych szkoleń dla osób dojrzałych, doskonale wpasowała się w potrzeby i wypełniła istniejącą lukę edukacyjną. „Uniwersytet II Wieku” jest pomostem łączącym etap kształcenia akademickiego z działającymi już wcześniej „Uniwersytetami Trzeciego Wieku”. Związany z ideą „uczenia się przez całe życie” i nieustannego rozwoju osobistego, zakłada pobudzenie aktywności zawodowej, edukacyjnej i kulturalnej osób dorosłych. Proces rozwoju człowieka ma bowiem charakter ciągły i nie powinien kończyć się wraz z opuszczeniem murów szkoły, czy zakończeniem kształcenia akademickiego. Nasza Uczelnia stwarza możliwości rozwoju pasji i zainteresowań również osobom dorosłym. Podniesienie kompetencji jest jednym z aspektów projektu, kolejnym jest stworzenie przestrzeni sprzyjającej aktywności, integracji i wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk. Nie bez znaczenia jest również fakt podjęcia współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie, której celem jest aktywizacja zawodowa oraz rozwój osobisty podopiecznych tej instytucji. Dzięki temu działania „Uniwersytetu II Wieku” zyskują bardzo pozytywny wymiar społeczny. Udział w proponowanych przez nas zajęciach może być prawdziwą szansą dla osób w trudnej sytuacji życiowej oraz znajdujących się w chwilowym kryzysie. Zajęcia prowadzone są w terminach, które pozwalają łączyć zajęcia z pracą zawodową, czy opieką nad dziećmi.

Działalność „Uniwersytetu II Wieku” została zainaugurowana na przełomie listopada i grudnia 2019 roku, kiedy rozpoczęto rekrutację na pierwsze z planowanych trzynastu szkoleń. Atutem prowadzonych zajęć jest profesjonalna i doświadczona kadra specjalistów oraz ciekawa tematyka. Bogate zaplecze, interesujące kursy prowadzone metodami aktywizującymi, doskonała atmosfera oraz wysoki profesjonalizm prowadzących sprawia, że propozycja Uniwersytetu Pedagogicznego jest naprawdę atrakcyjna. Przemyślany program darmowych szkoleń dla osób dojrzałych i aktywnych zawodowo obejmuje m.in. zajęcia z zakresu przedsiębiorczości, szkolenia o tematyce ekologicznej, treningi fitness i wiele innych. Wielowymiarowe spojrzenie na człowieka i jego potrzeby zaowocowało bogatą ofertą kursów, które pozwalają zarówno na rozwój wiedzy, jak i na utrzymanie zdrowia fizycznego. Udział w zajęciach „Uniwersytetu” pozwala na podniesienie kompetencji w wielu obszarach. Zdobytą wiedzę można wykorzystać zarówno w życiu zawodowym, jak i na płaszczyźnie osobistej. Duże zainteresowanie propozycją naszej Uczelni wskazuje, że nie brakuje osób, które chcą zdobywać nowe kompetencje i wierzą, że warto zainwestować czas we własny rozwój. Zwłaszcza, że współczesne realia na rynku pracy determinowane są faktem szybkich zmian i rosnącym znaczeniem rozwijającej się technologii praktycznie w każdej dziedzinie życia. Integracja wiedzy i umiejętności z wielu dziedzin zwiększa atrakcyjność na rynku pracy. W tym kontekście niezwykle atrakcyjne staje się szkolenie „Zarządzanie projektami i kierowanie zespołami projektowymi metodami Design Thinking i SCRUM”. Nowoczesne metody zarządzania, zagadnienia związane z mapą myśli, Design Thinking oraz metoda SCRUM, to tylko niektóre tematy wpisane w harmonogram szkolenia pozwalającego na poznanie nowoczesnych i efektywnych metod zarządzania.

Wśród potencjalnych uczestników „Uniwersytetu II Wieku” dużą popularnością cieszą się szkolenia związane z szeroko pojętą tematyką IT. Udział w nich pozwala na podniesienie kompetencji w zakresie obsługi arkuszy kalkulacyjnych, zdobycie wiedzy i umiejętności w obszarze narzędzi ICT. Pracownicy Instytutu Techniki przybliżają zagadnienia związane z popularnymi portalami społecznościowymi, uczą umiejętnego korzystania ze zdobyczy informatycznych. Uczestnicy kursu poznają sposoby zakładania i prowadzenia blogów oraz vlogów. Zyskują szeroką wiedzę na temat portali społecznościowych. Zdobyte umiejętności są niezbędne dla osób funkcjonujących we współczesnym świecie, zdominowanym przez technologię informacyjną. Dla osób aktywnych zawodowo, którym zależy na własnym rozwoju, kompetencje informatyczne są niezbędne w codziennej pracy oraz w życiu osobistym. Potwierdzeniem tego może być fakt, że jednym z najpopularniejszych do tej pory zajęć, jest szkolenie pod nazwą „MS Excel – arkusze kalkulacyjne od podstaw do eksperckich umiejętności”. Udział w nich pozwala na zdobycie specjalistycznej wiedzy potwierdzonej certyfikatem ECDL na poziomie zaawansowanym. Eksperci z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w profesjonalny sposób przybliżają praktyczne aspekty popularnego arkusza kalkulacyjnego.

Współczesne tempo życia i trwająca pandemia często determinuje konieczność zdobywania nowych kwalifikacji i umiejętności. Zmiany na rynku pracy powodują, że niezbędna staje się wiedza dotycząca przedsiębiorczości. Dla osób planujących założenie własnej działalności gospodarczej oferujemy specjalistyczny kurs pod nazwą: „Własny biznes – planowanie, zakładanie, prowadzenie”. W trakcie szkolenia uczestnicy poznają zasady planowania własnego przedsiębiorstwa ujęte w ramy biznesplanu, poznają procedurę zakładania własnej małej firmy i podstawowe obowiązki przedsiębiorcy w trakcie jej działania. Z tematyką przedsiębiorczości wiąże się także szkolenie „Jak wychować przedsiębiorcze dziecko i rozwijać jego inteligencję finansową”. Jest to propozycja zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli. Zajęcia pozwolą na rozwijanie umiejętności kształtowania postaw przedsiębiorczych dzieci i ich racjonalnych zachowań finansowych. Bogata wiedza i świadomość w tym zakresie wydaje się niezbędna ze względu na rolę przedsiębiorczości zarówno w życiu zawodowym, jak i na płaszczyźnie prywatnej. Narastający konsumpcyjny styl życia oraz wszechobecne kampanie reklamowe sprawiają, że młodzi ludzie mogą łatwo wpaść w pułapkę. Warto wyposażyć ich w wiedzę ekonomiczną, dzięki której mogą stać się niezależni i zaradni. Ta świadomość towarzyszy osobom zgłaszającym się na szkolenia prowadzone przez ekspertów z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego.

Osoby zainteresowane tematyką astronomiczną także znajdą propozycję dla siebie. Zajęcia „Wszechświat wokół nas” prowadzone przez pracowników Instytutu Fizyki obejmują najciekawsze zagadnienia współczesnej astronomii i kosmologii. Uczestnicy kursu poznają między innymi tajemnice kalendarza, zgłębią tajemnice Układu Słonecznego, poszukają śladów życia w przestrzeni kosmicznej. Będą mieli także możliwość obserwacji ciał niebieskich w trakcie wycieczki do Obserwatorium Astronomicznego na Suhorze. Dla uczestników zapewniony będzie transport autokarowy oraz wyżywienie. Zwolennicy wycieczek będą mieli także możliwość skorzystania z zajęć pod nazwą „Turystyka piesza”, które obejmują dwudniową wycieczkę i wędrówki trasami turystycznymi w Pieninach. W trakcie wyjazdu przedstawione zostaną zasady przygotowania formy fizycznej do wyjścia w góry wraz z przygotowaniem ekwipunku.

Człowiek jest istotą wielowymiarową. Na jego całość składa się zarówno aspekt duchowy, jak i fizyczny. W „Uniwersytecie II Wieku” można zadbać o wszystkie aspekty – możliwe jest zarówno nabycie wiedzy specjalistycznej, wzrost kompetencji i umiejętności praktycznych. Osoby, które pragną rozwinąć swoje kompetencje w zakresie specjalistycznego posługiwania się angielskim słownictwem biznesowym, mają taką możliwość na kursie „Business English”, miłośnicy literatury polskiej także znajdą ciekawą propozycję: kurs „Czytanie dla zaawansowanych”, w trakcie którego uczestnicy dokonają samodzielnych interpretacji pojedynczych dzieł, jak również zapoznają się z przykładami interpretacji mistrzowskich, polemicznych, kontrowersyjnych, żartobliwych. Na zwolenników aktywności fizycznej również czeka bogata oferta udziału w zajęciach fizycznych. Treningi „Fitness”, nauka pływania, wycieczki górskie – to nasze propozycje dla osób, które wierzą, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Jest to szczególnie ważne w czasie pandemii, kiedy nasza aktywność jest mocno ograniczona.

„Uniwersytet II Wieku” realizowany przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie jest odpowiedzią na wyzwania i potrzeby współczesności. Oferuje możliwość wielostronnego i wieloaspektowego rozwoju. Pozwala na poprawienie jakości życia poprzez realizację celów i marzeń. Dynamiczne tempo, wszechobecny stres i pośpiech często sprawiają, że człowiek czuje się zmęczony obowiązkami i codzienną rutyną. Warto więc ją przełamać i skorzystać z bogatej oferty szkoleń w ramach „Uniwersytetu II Wieku”.

mgr Katarzyna Kruk

 

Pełna lista kursów dostępna jest na stronie internetowej: https://u2w.up.krakow.pl.

Fundusze europejskie

 

 


  • twitter
  • facebook
  • youtube
  • instagram