Zapraszamy na wystawę fotografii „Immigrantopolis”

Kategoria: Kultura
Termin: 15 maja 2019 18:00 – 29 maja 2019 18:00
Miejsce: Uniwersytet Pedagogiczny: hol główny – Podchorążych 2, 30-084 Kraków

Zapraszamy na wernisaż międzynarodowej, zbiorowej wystawy fotografii poświęconych obecności imigrantów w przestrzeniach miejskich „Immigrantopolis” oraz towarzyszący mu panel dyskusyjny z udziałem artystów i naukowców.

Główną inspiracją do podjęcia tematu obecności imigrantów w przestrzeniach miejskich były fotografie Andreasa Feingera, który w pierwszej połowie XX wieku, przemierzając ulice dolnego Manhattanu uchwycił codzienne życie koncentrujących się tam i budujących swe wspólnoty europejskich imigrantów. Imigranckie enklawy niczym drapacze chmur, na stałe wpisały się w nowojorski krajobraz – stały się miejskim fenomenem. Podążając tym śladem stworzyliśmy międzynarodowy projekt fotograficzny „Immigrantopolis”, akcentujący obecność imigrantów w przestrzeniach miast. Imigranci to aktorzy miejskiej sceny: osiedlają się głównie w miastach, tworzą w nich swoje społeczności, budują etniczną infrastrukturę, wpisują się w miejski krajobraz przekształcając go nieustannie, stając się w końcu elementem lokalnej/miejskiej zbiorowej pamięci. Imigranci tworzą historię i współczesną społeczną rzeczywistość miast. Nie da się więc nakreślić i uchwycić obrazu współczesnego miasta bez uchwycenia jego migracyjnych kontekstów.

Projekt fotograficzny „Immigrantopolis” pomyślany został jako wspólne przedsięwzięcie przedstawicieli świata nauki i sztuki (fotografii), a jego zwieńczeniem będzie nie tylko wystawa fotografii, ale i publikacja książki, która prezentowana będzie w trakcie Trieste Photo Days 2019. Projekt jest częścią wydarzenia „Urban Photo Award”, organizowanego przez włoskie stowarzyszenie kulturalne dotArt (Trieste) oraz Katedrę Socjologii Kultury Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Partnerem wystawy jest Krakow Photo Fringe 2019, organizowany przez Fundację Lablab i Fundację Sztuk Wizualnych.

 

W dyskusji poprzedzającej otwarcie wystawy udział wezmą

Anna Fiń – socjolog, adiunkt w Katedrze Socjologii Kultury Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, inicjatorka projektu „Immigrantopolis”. Specjalizuje się w socjologii migracji, socjologii miasta oraz badaniach sektora kultury i sztuki. Prowadzi badania nad problematyką najnowszych emigracji z Polski do USA (ze szczególnym uwzględnieniem Polonii w Nowym Jorku), współczesną europejską emigracją do USA i relacjami pomiędzy grupami imigranckimi oraz procesami tworzenia się i przekształcenia imigranckich dzielnic.

Łukasz Trzciński – artysta, kurator. W latach 1990–2005 pracował jako fotoreporter dla polskich i światowych tytułów jak „National Geographic”, „Rzeczpospolita”, „Polityka”, „Newsweek”, „Przekrój”, „Tygodnik Powszechny”, „The Guardian”. Jego prace dwukrotnie zostały nagrodzone tytułem „Zdjęcia Roku” w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej[1999, 2002], jest laureatem Pictures of The Year International/USA/ w 2004 oraz 2006 r. Jego zainteresowania oscylują głównie wokół mechanizmów obiegu obrazu oraz jego kulturowej funkcji. Wychodząc z pozycji dokumentalisty w miarę wieloletniej pracy z zaangażowanym obrazem fotograficznym, odrzucił własną praktykę fotograficzną na rzecz analitycznej pracy z medium, które staje się̨ w jego pracy punktem wyjścia do szerszej refleksji wokół przemian politycznych, ekonomicznych i kulturowych. Istotnym obszarem działań artysty stała się gra z pozycją autorstwa, włączanie cudzych strategii pracy z obrazem, w tym percepcji odbiorcy, jako elementu własnej praktyki artystycznej. Ostatnio szczególną uwagę poświęca strategiom zarządzania pamięcią poprzez obraz, jak i pracy z pamięcią sztuki.

Dariusz Wojakowski – socjolog, dr hab., profesor na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej. Jego zainteresowania badawcze obejmują stosunki etniczne i relacje międzykulturowe, badania pogranicza, badania społeczności lokalnych i antropologię kultury współczesnej. Głównymi obszarami pracy terenowej są społeczności lokalne w południowo-wschodniej Polsce i zachodniej Ukrainie oraz grupy imigrantów w Polsce.

Tomasz Padło – geograf społeczny i fotograf, pracownik Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W pracy naukowej zajmuje się głównie percepcją przestrzeni, w fotografii poszukiwaniem relacji pomiędzy wiedzą a obrazem. Współtwórca Fundacji Bezgranica, zajmującej się promocją wiedzy za pomocą sztuk wizualnych. Laureat wielu nagród, w tym Sony World Photography Award. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Genshagen Stiftung.


  • twitter
  • facebook
  • youtube
  • instagram